Wczytuję dane...
FAQ

FAQ (ang. Frequently Asked Questions) – zbiory często zadawanych pytań i odpowiedzi na nie, mające na celu udzielenie danemu użytkownikowi serwisu internetowego pomocy bez konieczności angażowania do tego jakichkolwiek osób.

Często zadawane pytania

 Masz pytanie? 

1. Pomoc w zamówieniu?

2. Warunki dostawy? (oddzielna strona)

2. Jak kupować złotą biżuterię? Na co zwrócić uwagę?

3. Do czego służy próba złota?

4. Jaką próbę złota wybrać?

5. Co oznaczają znaki opisujące cechy probiercze?

6. Jakie udostępniamy płatności? Czy płatność może być odroczona? Czy umożliwiamy zakupy na raty? (odzielna strona)

7. Jakie są sploty łańcuszków (oddzielna strona)

8. Jakie są rozmiary pierścionków (oddzielna strona)

 Spieszymy z odpowiedzią: 

1. Pomoc w zamówieniu?

Masz problem albo trudności ze złożeniem zamówienia?
Skontaktuj się z naszą obsługą techniczną...

Mail: info@caspol.eu

Tel: 795-725-444

Facebook Messenger: #caspol.eu

2. Jak kupować złotą biżuterię? Na co zwrócić uwagę?

Najłatwiej i najrozsądniej odpowiedzieć, że najlepiej kupić to co się najbardziej podoba. Jednak w przypadku gdy podoba się więcej niż jeden produkt warto wiedzieć, który z tych produktów przedstawia większą wartość. Innymi słowy, warto wiedzieć co wpływa na prawdziwą wartość produktu jubilerskiego i z czego wynikają różnice w cenie.

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze złotej biżuterii jest próba czyli „zawartość złota w złocie”. Istnieje przy tym wiele prób złota, a najbardziej popularne w Polsce to 0,585 (14 karatów) albo 0,333 (8 karatów). Jak więc widać, złoto złotu nierówne. Z czego to wynika?
Otóż w złocie próby 0,333 czyli 8 karatowej występuje bardzo mała ilość złota (dokładnie 33,3%), natomiast złoto w próbie 0,585 czyli 14 karatowej występuje już 58,5% czystego złota i przyjmuje się, że jest to już rozsądny kompromis pomiędzy jakością złota, a jego trwałością.
Należy bowiem pamiętać, że czyste złoto ze swej natury jest dość wdzięcznym, ale i miękkim materiałem. Dlatego biżuteria wykonana ze złota wyższej próby (np. rzadziej spotykane 0,750 – 18 karatów albo 0,999 – 24 karatów), może być za bardzo delikatna oraz łatwo ulegać zarysowaniom bądź uszkodzeniom. Z drugiej strony złoto poniżej próby 0,500 w większości będzie mieszanką metali innych niż złoto. W konsekwencji będzie się szybciej utleniać i najzwyczajniej zszarzeje. Spowodowane jest to tym, że na biżuterii powstaną tlenki mniej szlachetnych metali (tj. srebra, miedzi, palladu lub niklu). Nie bez znaczenia pozostaje również cena. Otóż cena biżuterii o próbie 0,585 może być nawet dwukrotnie wyższa od próby 0,333 i dwukrotnie niższa niż próby 0,999.

Drugą niemniej istotną informacją jest waga. Co do zasady, bez niej nie można oszacować wartości produktu. Wiedzieć należy, że wygląd biżuterii może być mylący. Np. zakupiony łańcuszek bądź też bransoletka mogą okazać się „dmuchane”. Oznacza to, że w środku są wypełnione powietrzem. Łatwo się o tym przekonać, gdy weźmie się taki produkt do ręki, ponieważ wtedy wyda się on stosunkowo lekki. Brak wypełnienia przekłada się na jego mniejszą wytrzymałość oraz trudności w ewentualnej naprawie. Znacznie upraszając, w przypadku złotej biżuterii, to waga będzie pierwszym wskaźnikiem mówiącym nam o wartości, ale również o wytrzymałości biżuterii. Co do zasady trudno się np. spodziewać, że cieniutki łańcuszek ważący 0,8 g będzie tak samo trwały jak bardziej masywny łańcuszek o wadze 4 g. Podobnie pierścionek ważący poniżej 1 g nie będzie tak samo wytrzymały i zarazem cenny, jak ważący 3 g albo 5 g sygnet.

Zatem radzimy zachować ostrożność, w szczególności jeżeli sprzedawca (delikatnie mówiąc) nie eksponuje dokładnej wagi ani próby swojego towaru. Niestety jest to powszechna praktyka dużych sieci handlowych.

3. Do czego służy próba złota?

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze złotej biżuterii jest próba, a mówiąc inaczej „zawartość złota w złocie”. Istnieje wiele prób złota, od 999 (24-karatowe), przez 750 (18K), 585 (14K), 500 (12K), 375 (9K) oraz najniższa 333 (8K).

Z wartości próby możemy odczytać procentową zawartość złota, po czym od razu widać, że złoto złotu nie równe. Z czego to wynika? W złocie próby 333 czyli 8 karatowej występuje bardzo mała ilość złota, bo zaledwie 33,3% i jest to naprawdę niewielka ilość. Natomiast w próbie 585 czyli 14 karatowej występuję już 58,5% czystego złota. Dlatego też cena biżuterii o próbie 585 może być nawet dwukrotnie wyższa. Z kolei próba 999 (24K) może kosztować cztery razy więcej, jednak w praktyce jest to czyste złoto, które jest dość miękkie. Dla zwiększenia trwałości wyrobów jubilerskich zaleca się korzystanie z niższych prób.

4. Jaką próbę złota wybrać?

W Polsce wybór próby ogranicza się do najczęściej spotykanych i najbardziej popularnych prób, tj. 333 (8K) oraz 585 (14K). Przy czym wybór ten ma swoje konsekwencje zarówno w cenie jak i właściwościach biżuterii. Należy uwzględnić, że złoto poniżej próby 500 (12K) szybciej się utlenia. Na bizuterii powstaną tlenki innych metali, co objawia się tym, że nasza biżuteria najzwyczajniej szarzeje. Z drugiej strony wysokie próby (tj. 960 i 750) uznawane są za zbyt miękkie do wykonania pewnych przedmiotów (np. pierścionków), w miarę użytkowania szybko ulegają zniekształceniom albo zarysowaniom.

Dlatego też za optymalną i jedną z najlepszych prób do wykonania złotej biżuterii uważa się próbę 585 (14K). Zapewnia ona zarówno jakość, jak i trwałość biżuterii, która przetrwa długie lata przez co może stać się piękną pamiątką.

Najważniejszą zaletą biżuterii wykonanej w próbie 585 jest optymalne wyważenie ceny w stosunku do wartości i jakości. Złoto pr. 585 nie traci koloru jak pr. 333, a jednocześnie jest równie twarde i nie poddaje się tak łatwo zarysowaniom czy też odkształceniom tak jak pr. 750 oraz pr. 999. Wprawdzie cena próby 333 jest dość kusząca, ale niestety gorzej tu z jakością i odpornością na przetarcia. Już po kilku miesiącach użytkowania może ciemnieć, czego nie doświadczymy przy próbie 585.

Rekomendacja Caspol.eu: uwzględniając wieloletnie doświadczenie naszej firmy oraz liczne doświadczenia naszych Klientów, z czystym sumieniem rekomendujemy Państwu naszą złotą biżuterię wykonaną w całości ze złota o próbie 585.

5. Co oznaczają znaki opisujące cechy probiercze?

Cecha probiercza to prawnie chroniony znak urzędowy potwierdzający zawartość metalu szlachetnego w wyrobie (zgodnie z Ustawą z dnia 1 kwietnia 2011 r. - Prawo Probiercze ). Oznacza to, że każdy wyrób ze złota powyżej 1 g, srebra powyżej 5 g, platyny i palladu musi posiadać państwowe oznaczenie potwierdzające zawartość kruszcu.

Na cesze probierczej zawarte są następujące informacje:

A. Rodzaj materiału z którego wykonany jest wyrób:

  • Rycerz oznacza wyrób ze złota
  • Kobieta oznacza wyrób ze srebra
  • Głowa konia oznacza wyrób z platyny
  • Głowa psa oznacza wyrób z palladu

B. Oznaczenie miejsca cechowania: B-Bydgoszcz/ G-Gdańsk/ H-Chorzów/ K-Kraków/ Ł-Łódź/ P-Poznań/ W-Warszawa/ V-Wrocław/ Z-Częstochowa.

C. Próba: jest to określenie ilości czystego kruszcu, który znajduje się w stopie. Prawie nigdy nie wykonuje się przedmiotów z czystego metalu, gdyż zarówno srebro, a tym bardziej złoto w czystej postaci jest zbyt miękkie do użytku. Ponieważ czyste złoto (24karatowe) jest zbyt miękkie, to biżuterię wykonuje się ze stopów złota z dodatkiem innych metali (np. srebro, miedź, nikiel, cynk), które utwardzą złoto, ale również mogą zmienić jego zabarwienie.

Ilość złota w stopie określa się też w karatach, gdzie 1karat to 1/24 zawartości wagowej złota w tym stopie:

24 - karatowe – próba 999
23 - karatowe – próba 958
22 - karatowe – próba 916
18 - karatowe – próba 750
14 - karatowe – próba 585
12 - karatowe – próba 500
10 - karatowe – próba 417
9 - karatowe – próba 375
8 - karatowe – próba 333

Znaki probiercze

Do góry