Wczytuję dane...

Jak kupować złotą biżuterię?

Najłatwiej i najrozsądniej odpowiedzieć, że najlepiej kupić to co się najbardziej podoba. Jednak w przypadku gdy podoba się więcej niż jeden produkt warto wiedzieć, który z tych produktów przedstawia większą wartość. Innymi słowy, warto wiedzieć co wpływa na prawdziwą wartość produktu jubilerskiego i z czego wynikają różnice w cenie.

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze złotej biżuterii jest próba czyli „zawartość złota w złocie”. Istnieje przy tym wiele prób złota, a najbardziej popularne w Polsce to 0,585 (14 karatów) albo 0,333 (8 karatów). Jak więc widać, złoto złotu nierówne. Z czego to wynika?
Otóż w złocie próby 0,333 czyli 8 karatowej występuje bardzo mała ilość złota (dokładnie 33,3%), natomiast złoto w próbie 0,585 czyli 14 karatowej występuje już 58,5% czystego złota i przyjmuje się, że jest to już rozsądny kompromis pomiędzy jakością złota, a jego trwałością.
Należy bowiem pamiętać, że czyste złoto ze swej natury jest dość wdzięcznym, ale i miękkim materiałem. Dlatego biżuteria wykonana ze złota wyższej próby (np. rzadziej spotykane 0,750 – 18 karatów albo 0,999 – 24 karatów), może być za bardzo delikatna oraz łatwo ulegać zarysowaniom bądź uszkodzeniom. Z drugiej strony złoto poniżej próby 0,500 w większości będzie mieszanką metali innych niż złoto. W konsekwencji będzie się szybciej utleniać i najzwyczajniej zszarzeje. Spowodowane jest to tym, że na biżuterii powstaną tlenki mniej szlachetnych metali (tj. srebra, miedzi, palladu lub niklu). Nie bez znaczenia pozostaje również cena. Otóż cena biżuterii o próbie 0,585 może być nawet dwukrotnie wyższa od próby 0,333 i dwukrotnie niższa niż próby 0,999.

Drugą niemniej istotną informacją jest waga. Co do zasady, bez niej nie można oszacować wartości produktu. Wiedzieć należy, że wygląd biżuterii może być mylący. Np. zakupiony łańcuszek bądź też bransoletka mogą okazać się „dmuchane”. Oznacza to, że w środku są wypełnione powietrzem. Łatwo się o tym przekonać, gdy weźmie się taki produkt do ręki, ponieważ wtedy wyda się on stosunkowo lekki. Brak wypełnienia przekłada się na jego mniejszą wytrzymałość oraz trudności w ewentualnej naprawie. Znacznie upraszając, w przypadku złotej biżuterii, to waga będzie pierwszym wskaźnikiem mówiącym nam o wartości, ale również o wytrzymałości biżuterii. Co do zasady trudno się np. spodziewać, że cieniutki łańcuszek ważący 0,8 g będzie tak samo trwały jak bardziej masywny łańcuszek o wadze 4 g. Podobnie pierścionek ważący poniżej 1 g nie będzie tak samo wytrzymały i zarazem cenny, jak ważący 3 g albo 5 g sygnet.

Zatem radzimy zachować ostrożność, w szczególności jeżeli sprzedawca (delikatnie mówiąc) nie eksponuje dokładnej wagi ani próby swojego towaru. Niestety jest to powszechna praktyka dużych sieci handlowych.